Закон Парето, або принцип найменшого зусилля, говорить: 80% наших зусиль призводять до 20% результатів, а 20% наших зусиль призводять до 80% результатів.

Труднощі в розумінні цього закону в тому, що він суперечить нашій повсякденній логіці. Ми вважаємо, що всі фактори мають приблизно однакове значення. При цьому ми міркуємо так:

• Всі працівники однієї категорії приносять приблизно однакову користь.
• Всі клієнти однаково цінні для нас.
• Освіта, отримана в одному ВНЗ, так само вагома, як отримана в іншому.
• Всі проблеми – результат безлічі причин, і тому не потрібно докладати зусиль та шукати серед них 3-4 основні.
• Всі можливості однаково цінні, і неважливо, на якій зупиниться наш вибір.

Приклад.

У нас є завдання збільшити продажі на 100%. В арсеналі ми маємо 10 способів досягти цього результату.

Спочатку ми використовуємо 5 способів із запропонованих, тобто 50%. І, слідуючи звичайним уявленням, очікуємо отримати 50% результатів. Це помилка 50/50. І ми не отримуємо цих показників.

Спробуйте проаналізувати два показники: результати та використані способи і ресурси. Ви будете здивовані, отримавши чисельний дисбаланс – 66/26, 75/25, 95/5, 80/20 (сума не обов’язково дорівнює 100).

Тільки дослідним шляхом, пробуючи один метод, потім – другий, потім – третій – десятий – тридцятий – сотий, ви знайдете кілька найпродуктивніших та найкорисніших.

Так ви побачите, які способи та справи призводять до більшого результату, а які дають маленький ефект. Після цього залишається тільки сконцентрувати свої сили на більш продуктивних справах і перекинути свої зусилля з області малої ефективності у сферу великої ефективності.

Це означає, робити 2-3-4 важливих справи, які приведуть до найбільшого підсумку, позбутися або мінімізувати ті справи, які дають всього лише 20% результатів або призводять до збитків.

Небажання дізнатися чи зрозуміти цей закон, йде від неусвідомлюваної спроби виправдати не доведену до кінця справу, знайти нібито об’єктивну причину своїх невдач.

Приклад для ще глибшого розуміння.

Якщо на тебе напали вовки, ти можеш героїчно відстрілюватися і витратити з гордістю всі патрони убивши кілька вовків і потім самому бути з’їденим заживо. Але можна витратити лише один патрон на концентрований постріл у вожака зграї і всі вовки розбіжаться. Ось що значить принцип Парето.